Main menu

Jakie są objawy nowotworu?

Często mówi się, że nowotwór zaskakuje i nie można skutecznie go rozpoznać bez wykonania niezbędnych badań. Trzeba wiedzieć, że istnieją pewne choroby i schorzenia, które sygnalizują problemy nowotworowe Te jednostki są nazywane zespołami paranowotworowymi. Mogą przybrać postać gorączki, alergii, anemii. Oto lista najczęstszych zmian, z którymi przychodzą nasi pacjenci.

  1. Zapalenie kłębuszków nerkowych – białaczka lub nowotwory przewodu pokarmowego mogą wpływać na upośledzenie tych narządów, przez co w dalszej kolejności uszkadzane są nerki. Zewnętrznym objawem zapalenia jest oddawanie pienistego moczu z dużą ilością białka oraz krwi.
  2. Moczówka prosta – tę chorobę cechują istotne zmiany w gospodarce wodnej organizmu. Pacjent pije dużo wody, ponieważ odczuwa cały czas pragnienie, co łączy się ze stosunkowo częstym oddawaniem moczu. Najczęstszą przyczyną moczówki prostej jest nowotwór oskrzela.
  3. Zespół Cushinga – jest wynikiem zmian hormonalnych, które powoduje nowotwór tarczycy, oskrzela, przysadki, nadnerczy. Jego wynikiem może być otyłość, tzw. bawoli kark, rozstępy, cukrzyca.
  4. Pęcherzyca paraneoplastyczna – są to zmiany skórne związane z powstawaniem nadżerek oraz pęcherzy. Współwystępują z białaczką, chłoniakami czy rakiem płuc.
  5. Zapalenie mięśniowe – to wynik rozpadu mięśni. Pacjent jest często tak osłabiony, że nie może wejść po schodach na pierwsze piętro budynku. Ta choroba wiąże się z widocznymi objawami w postaci rumieni wokół oczu czy grudek utrzymujących się w okolicach stawów. Zapalenie mięśniowe jest charakterystyczne dla chłoniaków oraz nowotworów żołądka, piersi czy żeńskich narządów płciowych.
  6. Rogowacenie ciemne (acanthoss nigricans) – są to „plamy” pojawiające się na zagięciach skóry, np. w dołach pachowych. Ich ciemniejsza barwa i ostra faktura jest zwykle wynikiem raka żołądka. U niektórych pacjentów te zmiany skórne współwystępują z brodawkami.

Objawy raka szyjki macicy
Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Wśród nich wymienia się m.in. dużą liczbę porodów, stosowanie środków antykoncepcyjnych zakłócających hormonalną gospodarkę organizmu, brak badania cytologicznego. W szczególności należy zwrócić się do specjalisty, gdy występują krwawienia związane ze stosunkami, ropne upławy o intensywnym zapachu, nieregularna miesiączka.

Objawy raka płuc
20 000 tysięcy osób w Polsce zmaga się z tym nowotworem, który rozwija się nawet 20 lat. Podstawowe objawy to chrypka, świst oddechu, zły, utrzymujący się przez długi czas nastrój, kłucie występujące w klatce, częste zapalenia oskrzeli, itd. Lekarze zauważają, że zbyt dużo pacjentów lekceważy te objawy, ewentualnie próbując domowych, nieskutecznych sposobów. Dlatego pojawiają się potem dotkliwe schorzenia związane z uciskiem (przez powstały guz) pęcherzyków płucnych a w nich naczynek krwionośnych. Wtedy dochodzi również ból w okolicach przełyku oraz obrzęk szyi.

Badania profilaktyczne
Lepiej nie ryzykować i w razie wystąpienia powyższych objawów pójść do lekarza. W wykryciu nowotworu pomagają przede wszystkim następujące badania:

  1. USG piersi lub jamy brzusznej,
  2. badanie promieniami Roentgena klatki piersiowej,
  3. cytologia,
  4. kolonoskopia,
  5. badanie per rectum.

W naszej przychodni opiekę nad pacjentami wymagającymi konsultacji onkologicznej prowadzą doświadczeni lekarze z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gliwicach.