Main menu

EKG

W naszej przychodni w Gliwicach szczególne miejsce zajmuje pracownia EKG. Elektrokardiografia (EKG) to zabieg diagnostyczny służący rozpoznawaniu schorzeń mięśnia sercowego. Polega na rejestracji czynności tego organu dzięki różnicy potencjałów między elektrodami rozmieszczanymi na klatce piersiowej. Uzyskany dzięki niemu zapis pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób sercowych.

Metoda Holtera to szczególna metoda przeprowadzania EKG. Została tak nazwana na cześć amerykańskiego fizyka Normana J. Holtera, który zastosował system telemetryczny do badania serca. Od lat 60. XX wieku stanowi popularną metodą badania czynności serca.

W jaki sposób bada się serce?
Zapis pracy serca następuje przez 24 godzint. Dzięki temu pacjent może swobodnie wykonywać normalne czynności, przez co lekarz może zanalizować jego tryb życia w dłuższym czasie niż zwykłe badanie. Sprzęt umocowany dyskretnie na klatce piersiowej zapisuje pracę serca za pomocą elektrod i taśmy magnetycznej.

Efekty Holter EKG
Dzięki temu lekarz może powiązać zakłócenia pracy serca z wysiłkiem lub innymi wydarzeniami. Lekarz wykryje dzięki urządzeniu krótkotrwałe problemy z rytmem serca, których nie można znaleźć przy klasycznym badaniu EKG.